Młode makolągwy w gnieździe

Młode makolągwy w gnieździe

Kliknij i dowiedz się więcej o Makolągwie!

Śpiew/Głos
Makolągwa wydaje szereg dźwięków kontaktowych, m.in. w czasie lotu, ponadto śpiewa. Piosenkę tworzy mieszanina melodyjnych świergotów, treli, gwizdów i trajkotliwych sylab, które przeplecione są wabiącym głosem. Samiec potrafi nawet bardzo długo śpiewać na podwyższonym miejscu. Czasami zwrotki piosenki są szybkie, przeciągłe, częściej krótkie i wyraźnie oddzielone.

Rozród i gniazdowanie
Gniazdo makolągwy położone jest w podobnych miejscach, co gniazdo dzwońca i na pierwszy rzut oka, bardzo do niego podobne podobne kształtem i budową. Szerokie na ok. 10 cm (wewnątrz 4-5 cm), głębokie na 3-4 cm, gniazdko makolągwy ma kształt koszyczka. W konstrukcję wplecione są korzonki, źdźbła, kłącza, zioła i trawy poprzetykane puchem roślinnym, wełną, a wyściółkę stanowi delikatne włosie, puch lub piórka. Gniazdo bywa usytuowane w środkowej części krzewu lub młodego drzewa, w miejscu dobrze nasłonecznionym, na wysokości 0,5-2 m nad ziemią. Czasem może być ulokowane nawet na ziemi lub w gęstej trawie. Uwiciem gniazda i układaniem w nim ściółki zajmuje się samica, czasami pomaga jej samiec. Najczęściej wtedy, gdy samica szuka na ziemi piórek i drobnych roślin, samiec czuwa w pobliżu na wyższym stanowisku, np. kamieniu czy krzewie. Od czasu do czasu i on szuka materiału do wyścielenia gniazda.
Makolągwy gnieżdżą się w luźnych grupach dochodzących do 20 ptaków. To powoduje, że na jednym krzewie znaleźć można dwa gniazda lub więcej. Odnotowano przypadki gniazdowania w śródmieściach dużych miast. Tworzone pary są monogamiczne, przynajmniej przez okres lata.
W drugiej połowie kwietnia, samica składa 4-6 jasnych jaj, różowo lub fioletowo plamkowanych. W okresie do sierpnia, makolągwa może wyprowadzić dwa lub nawet trzy lęgi.
Wysiaduje głównie samica, a trwa to ok. 2 tygodni. Pisklęta, gniazdowniki, pokryte są dość długim i obfitym, szarobrunatnym puchem, ich gardziel jest różowa a zajady bladożółte. Po ponad 2 tygodniach, młode opuszczają gniazdo, jednak przez kolejnych 14 dni pozostają pod opieką rodziców. Rodzice karmią pisklęta nasionami chwastów i ziół, a także owadami.
Do rozmnażania się przystępują ptaki jednoroczne.

Biotop
Biotop makolągwy jest urozmaicony, w zależności od okresu jej życia – nieco inny w okresie lęgowym i pozalęgowym. Makolągwy występują na otwartych terenach z gęstymi krzewami, wzdłuż szos i torów, na obrzeżach młodników, sadów i ogrodów w pobliżu siedzib ludzkich. Unikają większych kompleksów leśnych i nie zapuszczają się w głąb lasu. Zimą zalatują też do osiedli miejskich i na obrzeża parków.
Na lęgowiska wybierają tereny nasłonecznione.
Żerują na otwartych przestrzeniach z kępami, pasami drzew, gęsto zarośniętymi pastwiskami, pustkowiami, wrzosowiskami, ugorami, żywopłotami, zielenią wiejską i sosnowymi młodnikami.Można je obserwować, kiedy obsiadają badyle i krzaki rosnące na miedzach, a czasem wiszące druty nad polami.
Makolągwy regularnie zimują w Polsce. Są częściowo wędrowne; nasze makolągwy odlatują na zachód i południe Europy między wrześniem a październikiem, a do Polski przylatują makolągwy ze wschodu i północy. Powroty odbywają się w marcu-kwietniu.

Poleć ofertę znajomemu!

Dodaj komentarz